Co trápí les?

Sucho

Stromy zadržují v půdě vodu, zalesněná krajina přitahuje srážky, ochlazuje prostředí a přispívá k čistšímu ovzduší. Naopak odlesněná plocha produkuje teplo a tam, kde les chybí ustávají srážky.

Kůrovec

Suchem oslabeným stromům klesá jejich obranyschopnost a na rozdíl od živého stromu nejsou schopni se bránit škůdcům a zalít je pryskyřicí.

To je ideální příležitost pro všechny škůdce. U nás nejznámější je lýkožrout smrkový neboli kůrovec. Živí se lýkem stromů a stejně tak i jeho larvy. Je to drobný brouk, který napadá oslabené smrky. Při přemnožení napadá i stromy zdravé nebo jiné druhy jehličnanů.

Propad cen dřeva

Lesy jsou v posledních letech těžce zkoušeny suchem a kůrovcem a majitelé lesů jsou kvůli kalamitě nuceni těžit více dřeva. Dle Zelené zprávy 2018 Ministerstva zemědělství se vytěžilo 25,6 mil. m³ dřeva, což jepodruhé, co těžba dřeva v ČR převýšila jeho přírůst (18 mil. m³).

Aby majitelé lesů své lesy zachránili, musí sázet více stromků. Náklady se jim tak zvyšují. Jejich příjmy ale dramaticky klesly, protože výkupní ceny dřeva spadly zhruba na polovinu. Proto jsme se rozhodli jim a rychlejší obnově lesů pomoci. Vy můžete s námi.